
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.477 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.302 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 100 kHz |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Output Current | 1.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 30 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Quiescent Current | 8 mA |
Stock: 285
Distributors
pcbx
Unit Price$6.47628
Ext.Price$6.47628
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.47628 | $6.47628 |
| 10 | $5.05748 | $50.57480 |
| 25 | $4.76500 | $119.12500 |
| 50 | $4.48949 | $224.47450 |
| 100 | $4.31360 | $431.36000 |
| 300 | $4.16218 | $1248.65400 |
| 500 | $4.01608 | $2008.04000 |
| 1000 | $3.92398 | $3923.98000 |
